Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Streamlight Strion DS 375 Lumen Compact Dual Switch Flashlight
The Streamlight Strion DS 375 Lumen Compact Dual Switch Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 42% Off!![]()
Purchase your new Streamlight Strion DS 375 Lumen Compact Dual Switch Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Pick up a Streamlight Strion DS 375 Lumen Compact Dual Switch Flashlight for a reliable and versatile illumination tool for any application. Streamlight designed these Flashlights with TEN-TAP Programming that provides 3 selectable programs that provide a combination of high, medium, low, and strobe modes so that you can instantly adapt to your environment. The Streamlight Strion DS 375 Lumen Compact LED Flashlight is housed in durable anodized aluminum and is water-resistant for use rain or shine. Get this Streamlight Strion DS 375 Lumen Compact Multi-Purpose Flashlight to bring a bright beam of light wherever you need it.
Specifications for Streamlight Strion DS 375 Lumen Compact Dual Switch Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Work, Duty |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 6000 Series Anodized Machined Aircraft Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 40 - 375 lumens |
| Battery Life: | 2 - 20 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 219 m |
| Lens Material: | Borofloat High Temperature Glass |
| Length: | 6.4 in |
| Weight: | 5.4 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Condition: | New |
Features of Streamlight Strion DS 375 Lumen Compact Dual Switch Flashlight:
- Access multiple lighting modes via the push-button tail switch or head-mounted switch
- TEN-TAP programmable switch allows user to select one of three different programs:
- 1. high/medium/low with strobe factory default
- 2. high only without strobe
- 3. high/medium/low without strobe
- Three modes and strobe:
- High for a bright super-bright beam- 375 lumens, 12,000 candela, 219m beam distance, runs 2 hours
- Medium for bright light and longer run time- 150 lumens, 5,000 candela, 141m beam distance, runs 5 hours
- Low for a less intense beam and extended run time- 40 lumens, 1,300 candela, 72m beam distance, runs 20 hours
- Strobe for disorienting or signaling your location- runs 4.5 hours. C4 LED technology for extreme brightness
- Lithium ion battery is rechargeable up to 1,000 times, fully recharges in 3 hours
- Clamp style charger holder with digital control circuit that prevents over-charge
- PiggyBack charger doubles your run time by charging a spare battery sold separately so you can keep on working, reduces down time
- IPX4 water-resistant, 2m impact resistance tested
- 6000 series anodized machined aircraft aluminum, Borofloat high temperature glass lens
- Anti-roll head prevents the light from rolling away when you set it down
- Serialized for positive identification
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight Strion DS 375 Lumen Compact Dual Switch Flashlight
