Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Streamlight Stinger LED HP Flashlight
The Streamlight Stinger LED HP Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 41% Off!![]()
Purchase your new Streamlight Stinger LED HP Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Incredible brightness is easy to acquire when you're equipped with the Streamlight Stinger LED HP Flashlight. Made with a non-slip rubberized comfort grip, these Flashlights from Streamlight are perfect accessories for your hunting or camping trip, illuminating your surroundings with 4 different lighting settings. With a multi-function push-button tail switch, the Streamlight Stinger LED HP Long Range Beam Flashlights easily switches between high, medium, low, and strobe modes, ensuring that you have the proper beam distance and lumen power for a variety of situations. The regulated intensity keeps the Streamlight Stinger LED HP 350 Lumen Flashlights from fading as the NiMH battery starts to lose power, ensuring a steady stream of light for an extended runtime.
Specifications for Streamlight Stinger LED HP Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Safety, Work, Duty |
| Color: | Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 85 - 350 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Length: | 9.23 in |
| Weight: | 13.6 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Additional Features: | Strobe |
| Quantity: | 1 |
| Flashlight Length: | 9.23 in |
Features of Streamlight Stinger LED HP Water Resistant Flashlights:
- Long range, handheld flashlight with a wide, 350 lumen beam pattern with brighter peripheral illumination.
- Superior down-range performance.
- NiMH battery rechargeable up to 1,000 times.
- Multi-function push-button tail switch lets you choose high, medium, low and strobe modes.
- Durable anodized aluminum construction with non-slip rubberized comfort grip.
- Deep-dish parabolic reflector produces a long range beam with optimal peripheral illumination.
- IPX-4 water resistant.
- 3 meter impact resistance tested.
- Regulated intensity.
- Serialized for positive identification.
- Limited lifetime warranty.
Package Contents:
- Streamlight Stinger LED HP Flashlight
