Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Streamlight Stinger 2020 Led W/120v Ac/12v Dc Charger Flashlights
The Streamlight Stinger 2020 Led W/120v Ac/12v Dc Charger Flashlights is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 48% Off!![]()
Purchase your new Streamlight Stinger 2020 Led W/120v Ac/12v Dc Charger Flashlights from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Stinger 2020 is the next evolution in high-performance flashlights and produces 2,000 lumens. Its aluminum alloy body with an anti-roll design is ergonomically shaped for a sure grip. It features dual power switches and an intuitive mode selector switch for ease of use.
A long-lasting SL-B26 USB rechargeable battery pack offers multiple charging options using existing Stinger smart chargers and bank chargers to charge inside the light; use a dual USB cord to charge the battery pack outside the light or a Li-ion battery bank charger to charge multiple batteries at once.
Specifications for Streamlight Stinger 2020 Led W/120v Ac/12v Dc Charger Flashlights:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Casual, Work |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Light Output: | 2000 lumens |
| Battery Life: | 24 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 315 m |
| Length: | 7.67 in |
| Weight: | 12.3 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium-ion Rechargeable |
Features of Streamlight Stinger 2020 LED 2000 Lumens Flashlights:
- High, medium and low modes plus strobe:
- High for a high lumen beam: 2,000 lumens; 315m beam; runs 2 hours
- Medium for bright light & longer run time: 850 lumens; 200m beam; runs 4 hours
- Low for extended run time: 100 lumens; 70m beam; runs 24 hours
- Strobe for disorienting or signaling: runs 3.25 hours
- Intuitive mode switch for easy selection of High, Medium or Low
- "Set and forget it" - no need to cycle through the settings to get to the desired mode
- Features Independently functioning head-mounted and tail switches
- Uses two SL-B26 protected Li-Ion USB rechargeable battery packs
- Charge with existing Stinger chargers, USB cord or lithium ion bank charger
- Aluminum alloy body with ergonomic, anti-roll body design and textured grip
- Corrosion resistant, gasket-sealed Borofloat glass lens
- IPX7 waterproof; 2m impact resistance tested
- 7.67in (19.48 cm); 12.3 oz (350g)
- TAA Compliant
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight Stinger 2020 Led W/120v Ac/12v Dc Charger Flashlights
