Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
The Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts Up to 45% Off!![]()
Purchase your new Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable 350 Lumen Flashlight is a full-sized, full-feature polymer flashlight with C4 LED technology that delivers a 490 meter beam distance. This Flashlight by Streamlight is built with 3 microprocessor controlled variable intensity modes, a strobe mode and the latest in power LED technology. The Streamlight SL-20LP LED Flashlight is made with a lightweight, impact resistant nylon polymer case that has been designed with a non-slip rubber comfort grip. The O-ring sealed lens on this Streamlight Flash Light is made with an unbreakable polycarbonate material that has been finished with a scratch resistant coating, to keep your light in perfect condition for an incredibly long time. The Streamlight C4 LED 350 Lumen Flash-Light is built with shockproof C4 LED technology and has a 50,000 hour lifetime. This Streamlight Flashlight is constructed using a deep-dish parabolic reflector that produces a tight beam with optimal peripheral illumination to help aid in navigation. The Stream-Light Rechargeable C4 LED 350 Lumen Flashlight has a multi-function, push-button barrel switch, and one handed operation of momentary variable intensity or strobe mode.
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Safety, Work |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 350 lumens |
| Battery Life: | 2 - 50 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 63 - 490 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Length: | 13.2 in |
| Weight: | 1.3 lb |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Additional Features: | Strobe |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | NiMH |
| Flashlight Length: | 13.2 in |
| Min Light Output: | 10 Lumens |