Tap Tap to Zoom
- Color:
- Coyote
- Beam Color:
- Multicolor
- Light Output:
- 76 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA, CR123A, Lithium Metal
- Package Type:
- Mailer
Code: SQ-FL-14308-14302
MPN: 14302
UPC: 080926143029
Product Info for Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount
The Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 43% Off!![]()
Purchase your new Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed to minimize the number of illuminators and beacons an operator must carry, the low-profile Sidewinder Stalk provides ultimate maneuverability. Put light where you need it with multiple mounting options and a flexible stalk to aim the beam. Multi-fuel capability allows it to accept more than one battery type. Features visible white, multi-colored and IR LEDs.
Specifications for Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Duty |
| Color: | Coyote |
| Fabric/Material: | High Impact Polymer |
| Beam Color: | Multicolor |
| Light Output: | 76 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 5.5 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 28 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch Resistant Coating |
| Length: | 5.51 in |
| Width: | 0.86 in |
| Depth/Thickness: | 1.81 in |
| Height: | 1.75 in |
| Weight: | 3.2 oz |
| Weather Resistance: | Dustproof |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A, Lithium Metal, AA |
| Package Type: | Mailer |
Features of Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip and E-Mount
- Features white, IR, red, blue, and green LEDs all located in the head mounted on a flexible stalk each with low, medium, high, and strobe modes along with an additional IR/IFF beacon;
- White LED output at 100 percent:
- High CR123A: 76 lumens; 28m beam; runs 5.6 hours
- High AA: 57 lumens; 23m beam; runs 6 hours (AA lithium) // 3.8 hours (AA alkaline);
- Durable clip attaches to helmet or MOLLE/Arc Rail Mount and Assembly/E-Mount vest providing flexibility in hands-free lighting;
- Features push-button power switch and pull-to-turn rotary selector knob designed to prevent accidental mode changes and allow for selection of LED color;
- Identification Friend or Foe IFF strobe activated by a three-position switch with a center Off position and two On positions;
- IP67-rated; dust-tight and waterproof to 1 meter for 30 minutes. O-Ring and gasket sealed openings. Meets MIL-STD-810H, Method 512.6;
- 3-meter impact resistance tested;
Package Contents:
- Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip and E-Mount
- Sidewinder Stalk Tactical Flashlight
- 1 CR123A Lithium Battery
- 1 AA Alkaline Battery
- Helmet Clip
- E-mount
- Product Guide
