Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 800 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
Code: SQ-FLW-STR0136-89015
MPN: 89015
UPC: 080926890152
Product Info for Streamlight ProTac Rail Mount HP-X Pro CR123A 800 Lumens Weapon Light System
The Streamlight ProTac Rail Mount HP-X Pro CR123A 800 Lumens Weapon Light System is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 43% Off!![]()
Purchase your new Streamlight ProTac Rail Mount HP-X Pro CR123A 800 Lumens Weapon Light System from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The ProTac Rail Mount HL-X Pro is a long range, low-profile, gun-mounted light that produces 50,000 candela and shines for 447 meters. Its Jack-Cap tail cap switch offers operational switch redundancy with both push-button operation or remote pressure switch operation.
Specifications for Streamlight ProTac Rail Mount HP-X Pro CR123A 800 Lumens Weapon Light System:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 800 lumens |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 648 m |
| Weapon Mount Type: | Picatinny |
| Battery Life: | 26 hours |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 2 |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
Features of Streamlight ProTac Rail Mount HP-X Pro CR123A 800 Lumens Weapon Light System
- 800 lumens, 105,000 candela and 648 meter beam on High
- Switch to Low mode for 26 hours runtime
- Multi-fuel: accepts (2) CR123A batteries or (1) Streamlight SL-B26 protected Li-Ion battery pack
- High/Low/Strobe modes
- TEN-TAP Programming to choose your preferred operating mode
- Fits long guns with MIL-STD-1913 rails; optional M-LOK mount included
- IP67-rated; waterproof to 1 meter for 30 minutes (without remote pressure switch installed); IP54-rated; water-resistant (with remote pressure switch installed)
Package Contents:
- Streamlight ProTac Rail Mount HP-X Pro CR123A 800 Lumens Weapon Light System
- (2) CR123A Lithium Batteries
- Jack-Cap
- M-LOK Kit
- Momentary Pressure Switch
- Mounting Hardware