Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for Streamlight ProTac HL 6 LED Flashlight
The Streamlight ProTac HL 6 LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 44% Off!![]()
Purchase your new Streamlight ProTac HL 6 LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The ProTac HL 6 is a 5,300-lumen flashlight powered by two proprietary Streamlight SL-B48 protected Li-Ion USB rechargeable battery packs. It offers the latest in power LED technology and three different user-selectable programs.
Specifications for Streamlight ProTac HL 6 LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Gray |
| Fabric/Material: | Machined Aircraft Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 5300 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 2 hours, 12 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 566 m |
| Length: | 10.5 in |
| Weight: | 590 g |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
Features of Streamlight ProTac HL 6 LED Flashlight
- 5,300 lumens and 566 meter beam on High
- Switch to Low for 12.5 hours of runtime
- Uses (2) Streamlight SL-B48 protected Li-Ion USB rechargeable battery packs
- TEN-TAP programmable switch allows for user selection of High/Medium/Low/Strobe modes
- LED Solid State Power Regulation provides maximum light output throughout battery life
- Anti-roll face cap prevents it from rolling away when you set it down
- Durable 6000 series machined aircraft aluminum construction and IPX7 water proof
Package Contents:
- Streamlight ProTac HL 6 LED Flashlight
- 2x SL-B48 Rechargeable Battery Pack
- Charge Cord
- Lanyard