Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 180 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Strobe
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- CR123A
Code: SQ-FL-88031-1
MPN: 88031
UPC: 080926880313
Product Info for Streamlight PT Professional Tactical Series 2L LED Flashlight
The Streamlight PT Professional Tactical Series 2L LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 33% Off!![]()
Purchase your new Streamlight PT Professional Tactical Series 2L LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Streamlight PT Professional Tactical Series 2L LED Flashlight provides up to 350 lumens of super bright light in a compact form that fits right into your pocket. These Flashlights developed by the experts at Streamlight feature TEN-TAP programming that lets you easily switch between multiple modes including low, high, and strobe mode that can disorient threats in the field. This Streamlight PT Professional Tactical Series 2L Handheld Flashlight is constructed from durable yet lightweight anodized aluminum, and it is IPX7 waterproof for use rain or shine. Grab this pocket-sized Streamlight ProTac 2L Flashlight to illuminate your surroundings.
Specifications for Streamlight PT Professional Tactical Series 2L LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Tactical, Duty |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 180 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Bulb Type: | LED |
| Length: | 4.77 in |
| Weight: | 2.8 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Additional Features: | Strobe |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
Features of Streamlight PT Professional Tactical Series 2L LED Flashlight:
- Multi-function push-button tail switch
- Removable pocket clip
- Anti-roll head design
- Impact-resistant tempered glass lens
- Durable, anodized aluminum construction
- Uses two CR123A lithium batteries
- Ten-Tap Programming with choice of three operating modes: high/strobe/low
- Optimized electronics provide regulated intensity
- LED solid state power regulation provides maximum light output throughout battery life
- IPX7 waterproof to 1 meter for 30 minutes
- Serialized for positive identification
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight PT Professional Tactical Series 2L LED Flashlight
- 2- CR123A Lithium Batteries
- Nylon Holster
