Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 270 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Strobe
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA
Code: SQ-FL-88033
MPN: 88033
UPC: 080926880337
Product Info for Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight
The Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 35% Off!![]()
Purchase your new Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight is a reliable portable lighting solution to keep in your car, home or by your side. Streamlight designed these Flashlights with a rugged anodized aluminum body that's completely IPX7 waterproof for use in any weather conditions, and the lens is crafted from impact-resistant tempered glass that holds strong if dropped. This Streamlight ProTac Tactical Handheld Flashlight can reach up to 270 lumens, and there is also a low setting for longer run time and a strobe setting for disorienting attackers. Easily activate the light with the push-button tail switch to gain a bright beam for navigating dark environments. Pick up this Streamlight ProTac 2AA LED Flashlight to improve your vision in low-light scenarios.
Specifications for Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Duty, Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 270 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 40 - 130 m |
| Length: | 6.14 in |
| Weight: | 3.4 oz |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Additional Features: | Strobe |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA |
Features of Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight:
- Multi-function push-button tail switch
- Removable pocket clip
- Anti-roll head design
- Impact-resistant tempered glass lens
- Durable, anodized aluminum construction
- Uses two AA alkaline batteries
- Ten-Tap Programming with choice of three operating modes: high/strobe/low
- Optimized electronics provide regulated intensity
- LED solid state power regulation provides maximum light output throughout battery life
- IPX7 waterproof to 1 meter for 30 minutes
- Serialized for positive identification
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight
- 2x AA Alkaline Batteries
- Nylon Holster
