Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1350 lumens
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: SQ-FL-STRE-66211-66211
MPN: 66211
UPC: 080926662117
Product Info for Streamlight MegaStream HP USB Lithium-ion 1350 Lumens Flashlight
The Streamlight MegaStream HP USB Lithium-ion 1350 Lumens Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 43% Off!![]()
Purchase your new Streamlight MegaStream HP USB Lithium-ion 1350 Lumens Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The MegaStream HP USB rechargeable flashlight is a compact powerhouse that produces a 310,000 candela downrange that reaches 1,114 meters. Designed for convenience, it slips effortlessly into your bag or clips onto your gear, ready for action at a moment's notice. Power up via the charge port in the body or swap out the removable battery to charge while using a fresh one, because downtime is not an option!
Specifications for Streamlight MegaStream HP USB Lithium-ion 1350 Lumens Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Color: | Black |
| Finish: | Type II Mil-Spec Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1350 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 2 hours |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 1114 m |
| Diameter: | 2.24 in |
| Bezel Diameter: | 2.24 in |
| Lens Material: | Glass |
| Length: | 6.61 in |
| Weight: | 9 oz |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
Features of Streamlight MegaStream HP USB Lithium-ion 1350 Lumens Flashlight
- High, medium, and low modes
- Push-button tail switch with momentary or constant on operation
- Removable pocket clip
Package Contents:
- Streamlight MegaStream HP USB Lithium-ion 1350 Lumens Flashlight
- USB-C Cord
- Battery Pack 1PK
- Nylon Holster