Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 140 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA
- Included Accessories:
- Standard
Code: SQ-FL-71500
MPN: 71500
UPC: 080926715004
Product Info for Streamlight Jr. LED AA Flashlight
The Streamlight Jr. LED AA Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 41% Off!![]()
Purchase your new Streamlight Jr. LED AA Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Streamlight JR. Luxeon Flashlights 71500 is a ultra-small, lightweight Flashlights. Streamlight Luxeon Jr Flashlights offer a Luxeon LED. So you get the brightness and range of an incandescent bulb, plus an LED that runs 50,000 hours. Jr Luxeon Streamlight Flashlight is also maintenance free. You'll never have to change the bulb or deal with bulb replacement costs. Remarkably handy, Luxeon Jr. series of Streamlight flashlights is as compact as a pen, and offers a push-button tailcap for steady "on" and momentary on/off. Plus, with its machined aluminum construction and virtually unbreakable polycarbonate lens, J r Luxeon Flashlight from Streamlight is incredibly durable.
Specifications for Streamlight Jr. LED AA Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Emergency, Everyday, Survival |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 140 lumens |
| Battery Life: | 5 - 10 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 96 m |
| Length: | 17 cm, 6.5 in |
| Weight: | 4.1 oz |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA |
| Included Accessories: | Standard |
Features of Stream Light's JR. Luxeon Flashlight:
- C4 LED delivers 140 lumens; 2,300 candela; 96m beam distance; runs 5 hours (alkaline); runs 10 hours (L91 lithium)
- Textured parabolic reflector produces an even, wide beam hotspot
- Powered by two AA alkaline batteries (included) or two AA lithium batteries
- Push button tail switch - momentary or constant on operation
- Durable, anodized aluminum construction with non-slip knurled grip; unbreakable polycarbonate lens
- IPX4 water resistant; 1 meter impact resistance tested
- 6.5in (16.51 cm); 4.1 oz. (117 grams)
Package Contents:
- Streamlight Jr. LED AA Flashlight
- 2 AA alkaline batteries
- Black nylon flapless holster
- Removable pocket clip
