Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight E-Spot LiteBox Rechargeable Lantern 120V AC/12V DC Standard System
The Streamlight E-Spot LiteBox Rechargeable Lantern 120V AC/12V DC Standard System is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to 43% Off!![]()
Purchase your new Streamlight E-Spot LiteBox Rechargeable Lantern 120V AC/12V DC Standard System from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The lightweight E-Spot LiteBox produces focused lighting using four LEDs with deep parabolic reflectors for a long-range, spot beam pattern. Its articulating head allows you to aim light right where it's needed, and its large push-button switch is easy to use with gloved hands.
This industrial-duty, rechargeable lantern features a bright 1,500 lumens of light in a spot beam pattern that reaches 663 meters. This Standard System model includes the shoulder strap, AC and DC charge cords and charge rack.
Specifications for Streamlight E-Spot LiteBox Rechargeable Lantern 120V AC/12V DC Standard System:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Safety, Work |
| Fabric/Material: | ABS Thermoplastic |
| Beam Color: | Cool White |
| Light Output: | 350 - 1500 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 7 - 15 hours |
| Charger Type: | 12V DC Charger, 120V AC Charger |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 358 - 469 m |
| Diameter: | 5.1 in |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch-resistant |
| Length: | 11.5 in |
| Width: | 7.5 in |
| Depth/Thickness: | 13 in |
| Height: | 9 in |
| Weight: | 126.4 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
Features of Streamlight E-Spot LiteBox Rechargeable Spot Beam Lantern 120V AC/12V DC Standard System
- 1,500 lumens on high, 663 meter beam distance
- High-impact ABS thermoplastic with easy grip handle
- Choose low mode for a run time of 17.75 hours
- Swivel neck allows you to aim the beam where you need it
- IPX4 rated for weather resistant operation
- Multi-function push-button switch with battery life indicator
- Fits existing LiteBox mounting racks
Package Contents:
- Streamlight E-Spot LiteBox Rechargeable Spot Beam Lantern 120V AC/12V DC Standard System
- Rechargeable battery
- 120V AC/12V DC Charge Cords
- Charge Rack
- Shoulder Strap