Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Standard System
The Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Standard System is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 43% Off!![]()
Purchase your new Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Standard System from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The E-Flood LiteBox deliver 1,500 lumens and 4,700 candela of diffused light. The lithium-ion battery provides enhanced performance in a lightweight device. The large tactile push-button switch with built-in battery status indicator) and a large grip area make this lantern easy to use, even with gloved hands. This light is also easy to carry, whether its by hand or with the heavy-duty shoulder strap. The articulating
head and ability to stand the light upright allows the user to aim light right where its needed. The E-Flood models use four (4) LEDs with shallow reflectors for a widened beam pattern. This Standard System model includes the shoulder strap, AC and DC charge cords and charge rack.
Specifications for Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Standard System:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Safety, Duty, Work |
| Fabric/Material: | ABS Thermoplastic |
| Beam Color: | Cool White |
| Light Output: | 350 - 1500 lumens |
| Battery Life: | 7 - 17 hours |
| Charger Type: | AC/DC Charger |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 358 - 469 m |
| Diameter: | 5.1 in |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch-resistant |
| Length: | 11.5 in |
| Width: | 7.5 in |
| Depth/Thickness: | 13 in |
| Height: | 9 in |
| Weight: | 126.4 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Flood Beam Lantern Standard System
- 1,500 lumens on high
- Choose low mode for a run time of 17.75 hours
- Swivel neck allows you to aim the beam where you need it
- 137 meter beam distance
- IPX4 rated for weather resistant operation
- Multi-function push-button switch with battery life indicator
- High-impact ABS thermoplastic with easy grip handle
Package Contents:
- Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Flood Beam Lantern Standard System
- Rechargeable battery
- 120V AC & DC Charge Cords
- Charging Rack
- Shoulder Strap