Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 2000 lumens
- Charger Type:
- 120V AC/12V DC
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: SQ-FL-78202-78202
MPN: 78202
UPC: 080926782020
Product Info for Streamlight Stinger 2020 S Rechargeable Lithium Ion 2000 Lumen LED Flashlight w/120V AC/12V DC Holder Charger
The Streamlight Stinger 2020 S Rechargeable Lithium Ion 2000 Lumen LED Flashlight w/120V AC/12V DC Holder Charger is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 42% Off!![]()
Purchase your new Streamlight Stinger 2020 S Rechargeable Lithium Ion 2000 Lumen LED Flashlight w/120V AC/12V DC Holder Charger from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Featuring 2,000 lumens, an aluminum alloy body, and a mode selector switch, the Stinger 2020 S is reminiscent of the well-known Stinger 2020, but has a single head switch, a new lithium-ion battery pack, and offers PiggyBack charging options to ensure you always have a charged battery at the ready to double your run time and reduce down time.
Specifications for Streamlight Stinger 2020 S Rechargeable Lithium Ion 2000 Lumen LED Flashlight w/120V AC/12V DC Holder Charger:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Light Output: | 2000 lumens |
| Battery Life: | 2 - 24 hours |
| Charger Type: | 120V AC/12V DC |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 315 m |
| Lens Material: | Borofloat Glass |
| Weight: | 12.2 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
| Overall Length: | 7.69 in |
Features of Streamlight Stinger 2020 S Rechargeable Lithium Ion 2000 Lumen LED Flashlight w/120V AC/12V DC Holder Charger
- High, medium and low modes plus strobe: High for a high lumen beam: 2,000 lumens; 315m beam; runs 2 hours, Medium for bright light and longer run time: 850 lumens; 200m beam; runs 4 hours, Low for extended run time: 100 lumens; 70m beam; runs 24 hours, Strobe for disorienting or signaling: runs 3.25 hours
- Intuitive mode switch for easy selection of High, Medium or Low, "Set and forget it" - no need to cycle through the settings to get to the desired mode
- High-power LED, impervious to shock with a 50,000-hour lifetime
- Multiple charging options. Fits existing Stinger chargers
- Aluminum alloy body with ergonomic, anti-roll body design and textured grip
- High temperature, shock-mounted, impact-resistant Borofloat glass lens; gasket-sealed
- IPX7 waterproof; 2m impact resistance tested
Package Contents:
- Streamlight Stinger 2020 S Rechargeable Lithium Ion 2000 Lumen LED Flashlight w/120V AC/12V DC Holder Charger