Product Discontinued by Manufacturer
Stellarvue SVA127 127 mm APO Refractor Telescope with Celestron Mount has been discontinued by Stellarvue and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Telescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Stellarvue SVA127 127 mm APO Refractor Telescope with Celestron Mount
The Stellarvue SVA127 127 mm APO Refractor Telescope with Celestron Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Stellarvue SVA127 127 mm APO Refractor Telescope with Celestron Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Stellarvue SVA127 127 mm APO Refractor Telescope with Mount is a refractor telescope that uses a full multi-coated optics. The lenses are hand crafted and are internally buffed to perfection. The Stellarvue SV127 is an amazingly fast 127mm apo telescope, incorporating flouro-phosphate glasses to provide the sharpest, brightest image possible in a five inch telescope. The Flouro Optical system in this Stellarvue Telescope was designed to be used with digital cameras. With this feature, youll get high contrast images that are fully illuminated and sharp to the edge of the biggest CCD digital camera. For a complete selection of Stellarvue telescopes, please visit our Stellarvue page. For more brand name Telescopes please visit our Telescopes store section. To see our complete line of refracting telesscopes and reflecting telescopes visit our Telescopes page
Specifications for Stellarvue SVA127 127 mm Telescope with Celestron Mount:
| Optical Design: | Dual Fluoro Refractor |
| Aperture: | 127mm - 115mm clear |
| Focal Ratio: | f/5.7 |
| Focal Length: | 800 mm |
| Optical Tube Dimensions: | 21 1/2" (below airline carry on size) with dew shield removed. 6" longer when dew shield is extended. |
| Focuser Design: | 3.5" dual speed rotating Feather Touch focuser |
| Mount Type: | Computerized Equatorial |
| Drive System: | Low cog DC Servo motors with encoders, both axis |
| Total Weight: | 75 lb (34.02 kg) |
| Weight - OTA: | About 28 pounds |
| Weight - Mount: | 41 lb (18.6 kg) |
| Counterweights: | 1 x 17 lb |
| Tripod Weight: | 17 lb (7.71 kg) |
Features of Stellarvue SVA 127 127 mm Refractor Telescope with Mount:
- MG geared mount with slow motion controls.
- Mount may be upgraded later with encoders so a computer may be added
- Heavy duty surveyor's tripod with Appleply tray
- Case: C9S thickly padded
Package Contents:
- Stellarvue SVA127 Telescope with Computerized Mount