Product Discontinued by Manufacturer
Stellarvue SV130S Apochromatic Refractor 130mm Telescopes has been discontinued by Stellarvue and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Telescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Stellarvue SV130S Apochromatic Refractor 130mm Telescopes
The Stellarvue SV130S Apochromatic Refractor 130mm Telescopes is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Stellarvue SV130S Apochromatic Refractor 130mm Telescopes from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Stellarvue SV130EDT Apochromatic Refractor 130mm Telescope features Stellarvue 's 130mm f-6 fully multicoated objective. The telescope objective is mounted in a thermally equalized cell matching the CTE of the glass elements. This telescope optical tube assembly comes with the 3.0 inch feather touch dual speed focuser with 2" and 1 1/4" adapters, deluxe cnc dual mounting rings, retracting dew shield, lighter 5.5" diameter tube with knife edged baffles, aluminum covers and reinforced, thickly padded Stellarvue C130L telescope case. The Stellarvue telescope comes in Stardust White or in the optional Stardust Blue. For a complete selection of Stellarvue telescopes, please visit our Stellarvue page. For more brand name Telescopes please visit our Telescopes store section. To see our complete line of refracting telesscopes and reflecting telescopes visit our Telescopes page
Available Colors For Stellarvue SV 130 Deluxe Telescope
- Stellarvue 130 mm F-7 Ed Telescope Triplet With 3in Feather Touch Dual Speed Focuser SV-130 EDT
Specifications for Stellarvue 130mm Telescopes:
| Aperture: | 130mm |
| Focuser: | 3" Feather Touch |
| Minimum Tube Length: | 12" |
| Tube Diameter (Approx.): | 6" |
| Dewshield Diameter: | 7" |
| Retracting Dewshield?: | Yes |
| Mounting Rings: | Yes, Dual Rings |
| Weight of Telescope Only: | Approx. 20 lbs. |
| Color Correction: | Excellent |
| Airline Carry On?: | Yes |
| Case: | C130L Case |
Features of Stellarvue SV 130mm APO Telescopes:
- Spherical shaped, knife edge baffles
- Lathe turned, Alcoa 6061-T6 aluminum tube
- powder-coated in Stardust White with black anodized fittings.
- Direct binoviewing ready without adapters
- Thermally stable lens cell
- Deluxe Heavy-duty Dual Rings
Package Contents:
- Stellarvue 130 mm Telescopes SV 130EDT