Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil Hunting Reticle (MHR)
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 28.1 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Parallax:
- 25 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: ST-RS-ST03-8789
MPN: 8789
UPC: 000381887894
Product Info for Steiner H6Xi 5-30x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
The Steiner H6Xi 5-30x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 13% Off!![]()
Purchase your new Steiner H6Xi 5-30x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The H6Xi Riflescopes Series Offers The Ultimate Combination Of Precision Ruggedness And Versatility.
Specifications for Steiner H6Xi 5-30x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Steiner |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | Mil Hunting Reticle (MHR) |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte Black |
| Color: | Black |
| Weight: | 28.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Parallax: | 25 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
Features of Steiner H6Xi 5-30x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane:
- Born from the T6XI
- 92% light transmission
- HD glass
- Wide field of view
- Lightweight design
- 6x optical system
- Locking diopter
Package Contents:
- Steiner H6Xi 5-30x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane