Tap Tap to Zoom
- Color:
- Blue
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: ST-BI-ST05-2347
MPN: 2347
UPC: 840229106301
Buy Together and Save
Product Info for Steiner Commander 7x50mm Binoculars
The Steiner Commander 7x50mm Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 13% Off!![]()
Purchase your new Steiner Commander 7x50mm Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
High-performance binoculars from STEINER - world leaders in extreme maritime use for over 40 years! The name guarantees sovereignty and safety. Hardly any other binoculars offer more performance, better handling and higher optical quality. Until today - because after years of intensive research and development, STEINER proudly presents a completely new generation of binoculars for maritime use: the COMMANDER. Much more than just an optimisation, but a small revolution! Binoculars where there is no compromise. Created for the special challenges of the water. Developed by and with some of the best engineers and professional athletes of our time. See images brighter, more vivid and more brilliant than you ever thought possible. Enjoy the safety of one of the most robust glasses in the world and benefit from the fantastic operating comfort in every situation
Specifications for Steiner Commander 7x50mm Binoculars:
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Blue |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Optical Coating: | Diamond Coat |
| Binoculars Focus System: | Auto Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Length: | 160 mm |
| Weight: | 1090 g |
| Finish: | Rubber |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
Features of Steiner Commander 7x50mm Binocular:
- Illuminated and unilluminated and highly accurate hd stabilised compass
- Steiner high-definition optics,
- Open-bridge systemauto-focus system eyecup and memory eyepiece
- Compartmentfor battery
- Special rubber reinforcement texture
- Integrated precision reticle
- Diamond marine coating and nano-protection
- Nitrogen pressure filling
- Clic-loc 2.0 strap attachment
Package Contents:
- Steiner Commander 7x50mm Binoculars