Tap Tap to Zoom
- Color:
- Charcoal
- Included Accessories:
- 2xObjective Lens Cap, Carrying Case, Limited Lifetime Warranty, Neoprene Neck Strap, Ocular Rainguard
Code: ST-BI-BST209-2053
MPN: 2053
UPC: 840229104697
Product Info for Steiner Tactical with Reticle T856r 8x56 Porro Prism Binocular
The Steiner Tactical with Reticle T856r 8x56 Porro Prism Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts $140.00 Off!![]()
Purchase your new Steiner Tactical with Reticle T856r 8x56 Porro Prism Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The next evolutionary step in lowlight binoculars. This technology, combined with Steiners Sports-Auto Focus produces the ultimate optic for low-light oberservation. Light transmission of 96%+
Specifications for Steiner Tactical with Reticle T856r 8x56 Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Charcoal |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Prism System: | Porro |
| Eye Relief: | 24.4 mm |
| Exit Pupil: | 7 mm |
| Field of View, Linear: | 441 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 67 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Close Focus: | 22 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Weight: | 20.5 oz |
| Fabric/Material: | Rubber |
| Included Accessories: | Carrying Case, 2xObjective Lens Cap, Ocular Rainguard, Neoprene Neck Strap, Limited Lifetime Warranty |
| Magnification Type: | Fixed |
| Country of Origin: | Germany |
| Operating Temperature: | -40 - 175 Fahrenheit |
| Light Transmission: | 96 % |
Features of Steiner Tactical with Reticle T856r 8x56 Porro Prism Binocular:
- SUMR RETICLE - The Steiner Universal Milling Reticle offers fine graduations for accurately measuring target size or distance.
- SPORTS-AUTO FOCUS - Set each eyepiece to your vision and everything from 20 yards to infinity is razor sharp-day or night.
- BEST IN INDUSTRY LIGHT TRANSMISSION (96+%) - Industrys highest light transmission, night surveillance takes on a new dimension.
- MILITARY RUGGEDNESS PRECISION AND PERFORMANCE - Provide more than half a century of battle-proven reliability and built to perform in the toughest conditions.
Package Contents:
- Steiner Tactical with Reticle T856r 8x56 Porro Prism Binocular
