Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- Clear Lens
- Included Accessories:
- None
Code: ST-BI-2443-2058
MPN: 2058
UPC: 840229105656
Buy Together and Save
Product Info for Steiner Predator 8x42 Roof Prism Binocular
The Steiner Predator 8x42 Roof Prism Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 13% Off!![]()
Purchase your new Steiner Predator 8x42 Roof Prism Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Steiner Predator 8x42mm Roof Prism Binoculars is the ultimate binocular for the outdoors enthusiast. From close up to far away, these Binoculars from Steiner delivers bright, crisp images with its CAT (Color Adjusted Transmission) lens technology. No matter where you hunt for big game, this is a great choice. Rubber-armored, dry nitrogen pressurized and waterproof. Don't go without the Steiner 8x42 Hunting Binocular.
Specifications for Steiner Predator 8x42 Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18.5 mm |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 375 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | High Contrast |
| Binoculars Focus System: | Fast Close Focus |
| Twilight Factor: | 18.4 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistant Mark: | 3 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.9 in |
| Weight: | 26.1 oz |
| Finish: | NBR Long Life Rubber Armoring |
| Fabric/Material: | Makrolon |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Clear Lens |
| Included Accessories: | None |
| Magnification Type: | Fixed |
| Dimensions: | 6.9 x 4.9 x 2.5 in |
| Fogproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Size Class: | Compact |
| Zoom: | No |
| Armoring: | Rubber Armored |
Features of Steiner Predator 8x42 Roof Prism Binocular:
- CAT (Color Adjusted Transmission): Amplifies contrast in the peak human vision sensitivity range, to spot game in any environment
- Optimized Light Transmission: With latest generation advances in low light performance and brighter images and up to 3-4% better light transmission
- Lightweight Roof Prism Design: Has less bulk to fit in your pack and stay out of the way while hunting
- Fast-Close-Focus: Central focusing wheel requires minimal rotation for quick, absolute sharpness from close up to infinity
- Makrolon housing: Is durable polycarbonate with NBR Long Life rubber armoring, creating a lightweight, rugged chassis that withstands 11 Gs of impact
- Impervious to harsh conditions for generations of trusted use
- N2 Injection System: Seals 14-psi pressurized dry nitrogen into the optic, for fogproof clarity in any condition - from artic cold to desert heat
- ClicLoc system: Attaches and releases neck strap or harness instantly with push button ease and designed so binoculars hang straight and action-ready
Package Contents:
- Steiner Predator 8x42 Roof Prism Binocular
- Case
- Cleaning Cloth
- Neck Strap
- Objective Covers
- Rain Guard
- Shoulder Strap
