Tap Tap to Zoom
Product Info for Steiner Tactical T750 7x50 Porro Prism Binocular
The Steiner Tactical T750 7x50 Porro Prism Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Steiner Tactical T750 7x50 Porro Prism Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Steiner Binoculars 10x power and bright image perfect for sniper/spotters, border surveillance, patrol car optics, and tactical ops day and nigh
Specifications for Steiner Tactical T750 7x50 Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Charcoal |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Field of View, Linear: | 356 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Close Focus: | 66 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Weight: | 20.5 oz |
| Fabric/Material: | Rubber |
| Included Accessories: | 2xObjective Lens Cap, Carrying Case, Ocular Rainguard, Neoprene Neck Strap, Limited Lifetime Warranty |
| Magnification Type: | Fixed |
| Light Transmission: | 96 % |
Features of Steiner Tactical T750 7x50 Porro Prism Binocular:
- SPORTS-AUTO FOCUS - Set each eyepiece to your vision and everything from 20 yards to infinity is razor sharp-day or night.
- BEST IN INDUSTRY LIGHT TRANSMISSION (96+%) - Industry's highest light transmission, night surveillance takes on a new dimension.
- MILITARY RUGGEDNESS PRECISION AND PERFORMANCE - Provide more than half a century of battle-proven reliability and built to perform in the toughest conditions.
Package Contents:
- Steiner Tactical T750 7x50 Porro Prism Binocular
