Tap Tap to Zoom
Product Info for Steiner Navigator Open Hinge 7x30 Porro Prism Binocular
The Steiner Navigator Open Hinge 7x30 Porro Prism Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Steiner Navigator Open Hinge 7x30 Porro Prism Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
TRUST IN TRUE PERFORMANCE
The new Navigator takes STEINERs popular Marine series into a new generation with innovative product features. Handling is dramatically improved thanks to the new Open-Bridge-System, while the texturing on the body allows for comfortable and strong grip in any situation. The STEINER Auto-Focus guarantees always sharp images even while handling the product with one hand.
All models are reliable under the most adverse weather conditions and keep
the promise of legendary Steiner ruggedness.
Specifications for Steiner Navigator Open Hinge 7x30 Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Charcoal |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Prism System: | Porro |
| Exit Pupil: | 4.29 mm |
| Field of View, Linear: | 128 m at 1000 m |
| Binoculars Focus System: | Sports Auto Focus |
| Diopter Adjustment Range: | 5 - -5 dpt |
| Weight: | 7.6 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Dimensions: | 4.17x6.5x2 in |
Features of Steiner Navigator Open Hinge 7x30 Porro Prism Binocular
- An absolute lightweight binocular, the perfect companion for spontaneous trips or shore excursions
- Delivers bright, high-contrast images, high contour sharpness, and brilliant 3D viewing experiences with natural colour reproduction
- Thanks to the "open bridge" the binoculars can now be gripped and held even more securely
- The extended field of vision offers the best possible overview on the water
- Once set, the STEINER Auto-Focus always delivers sharp images without refocusing
Package Contents:
- Steiner Navigator Open Hinge 7x30 Porro Prism Binocular
- Neck strap
- Case
- Cleaning cloth
- Manual
