Tap Tap to Zoom
- Color:
- Olive Drab Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Neck Strap, Objective Covers
Code: ST-BI-5915-2664
MPN: 2664
UPC: 840229102433
Buy Together and Save
Product Info for Steiner 10x50 Military R (SUMR) Gen II Binoculars
The Steiner 10x50 Military R (SUMR) Gen II Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 27% Off!![]()
Purchase your new Steiner 10x50 Military R (SUMR) Gen II Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Steiner 10x50 Military R SUMR Gen II Binoculars gives you a higher 10x power and brightness in a hand held and easily transportable binocular. The Steiner 10x50 Military R SUMR Binoculars are ideally suited for open terrain, desert, mountainous or hilly country, and equipped with the Steiner Universal Mil Reticle (SUMR reticle) in the right eye viewing side. The reticle allows for measurement and ranging estimates with larger 5 and 10 mil graduations towards the outside of the reticle, with single mil and sub-mil graduations close to the center of the reticle, down to 0.20 mil.
Like all Steiner military binoculars, the Steiner 10x50 Military R Binoculars are waterproof and shock proof to Mil std 810. Once the initial focus is set for your eyes, further adjustments for distance beyond 30 yards/meters won't be necessary. Brightness is maximized with Steiner's unique body design and the exclusive mil spec optics, which start with the best raw glass and numerous optical coating applications.
Specifications for Steiner 10x50 Military R (SUMR) Gen II Binoculars:
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Olive Drab Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Field of View, Linear: | 318 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Auto Focus |
| Twilight Factor: | 22.4 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Diopter Adjustment Range: | +/- 5 dpt |
| Weather Resistance: | Yes, Water Resistant |
| Water Resistance Level: | Submersible |
| Length: | 12 in |
| Weight: | 35.3 oz |
| Finish: | NBR Long Life Rubber Armoring |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Objective Covers, Neck Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 8.1 in |
| Height: | 5 in |
| Fogproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Size Class: | Standard |
| Zoom: | No |
Features of Steiner 10x50mm Military R Gen II Binoculars:
- Higher 10x magnification with exceptional brightness
- Rugged and lightweight
- Individual eyepiece focus
- SUMR reticle is a multi-purpose, multi role reticle from small to large gun fire control
- Compact body design, lightweight
- Durable, waterproof and impact resistant
- Nitrogen pressure filled
- Rubber Armored
- Ideal for Military Special Operations Units; Forward Observers and Scouts; Sniper/Spotter combination; Fire control for various small arms and larger weapons
- As required by general military requirements, designed to withstand temperature ranges from -40 to +80° C.
Package Contents:
- Steiner 10x50 Military R (SUMR) Gen II Binoculars
- Neck Strap
- Objective Covers
