Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- Floating Prism, Focusing-Constant Focus
- Included Accessories:
- Case, Cleaning Cloth, Neck Strap, Objective Covers, Rain Guard, Shoulder Strap
Code: ST-BI-2035-2035
MPN: 2035
UPC: 840229103119
Product Info for Steiner Military Marine MM1050 10x50 Porro Prism Binocular
The Steiner Military Marine MM1050 10x50 Porro Prism Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 10% Off!![]()
Purchase your new Steiner Military Marine MM1050 10x50 Porro Prism Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Bring out the Steiner 10x50 MM1050 Military-Marine Binoculars for a durable optical instrument that provides unmatched clarity for sighting out prey in low-light conditions. Steiner manufactured these Binoculars with a rugged Makrolon polycarbonate housing encased in NBR Long Life rubber armoring to create a tough pair of specs that, while lightweight, can withstand 11 Gs of impact. Take these on demanding hunting expeditions with full confidence they can handle harsh conditions and years of use. These Steiner 10x50mm Military-Marine Compact Binoculars come complete with the Sports-Auto Focus System that allows you to focus each eyepiece to your vision for vivid images from 20 yards out to infinity, maintaining focus while you follow moving animals in the distance. With a floating prism system, these lenses are built to absorb shock and provide reliable service for life. The large objective of these Steiner 10x50 MM1050 Prism Binoculars draws in more light to assist your hunt even when the sun starts to set. Pick up your pair to spot the perfect prey to place above your mantle.
Specifications for Steiner Military Marine MM1050 10x50 Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 327 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Auto Focus |
| Twilight Factor: | 22.4 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 66 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 12 in |
| Weight: | 36 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Focusing-Constant Focus, Floating Prism |
| Included Accessories: | Rain Guard, Shoulder Strap, Case, Neck Strap, Objective Covers, Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 8.1 in |
| Zoom: | No |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Height: | 5 in |
| Shockproof: | Yes |
| Size Class: | Standard |
| Fogproof: | Yes |
| Size: | Full Size |
Features of Steiner Military Marine MM1050 10x50 Porro Prism Binocular:
- Floating Prism System uses flexible silicone lens mount to absorb severe shock, impact and abuse without damage
- Compact Design is comfortable to carry, fits neatly in your pack, shifts balance into the palms for comfortable, long-time observation
- Sports-Auto Focus System lets you focus each eyepiece to your vision once, then keeps images razor sharp from 20 yards to infinity
- Makrolon housing is durable polycarbonate with NBR Long Life rubber armoring, creating a lightweight, rugged chassis that withstands 11 Gs of impact
- Higher magnification and larger objectives are ideal for open terrain and hilly country, and for spotting game in low-light conditions
Package Contents:
- Steiner Military Marine MM1050 10x50 Porro Prism Binocular
- Case
- Cleaning Cloth
- Neck Strap
- Objective Covers
- Rain Guard
- Shoulder Strap
