Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.25 in
- Overall Length:
- 9.5 in
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Material:
- 440
- Handle Material:
- Rubber
- Handle Color:
- Brown
- Handle Finish:
- Textured
- Sheath Material:
- KYDEX
- Package Type:
- Box
- Color:
- Brown
Code: 21T-KN1-FBKSA-99416
MPN: 99416
UPC: 707565994163
Product Info for StatGear Surviv-All Outdoor Camping Knife w/ Firestarter & Sharpening Stone
The StatGear Surviv-All Outdoor Camping Knife w/ Firestarter & Sharpening Stone is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new StatGear Surviv-All Outdoor Camping Knife w/ Firestarter & Sharpening Stone from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Surviv-All survival knife from StatGear has a high carbon 440 stainles steel full tang, drop point blade. It has a rubber textured handle with a stainless steel pommell on the handle bottom. The heavy duty belt sheath includes a fire starter rod and cord cutter so you don't have to take your knife out for minor cuts. There is an integrated knife sharpener stone on the rear of the sheath. The knife handle is secured to the sheath with a paracord handle strap.
Specifications for StatGear Surviv-All Outdoor Camping Knife w/ Firestarter & Sharpening Stone:
| Manufacturer: | StatGear |
| Blade Length: | 4.25 in |
| Overall Length: | 9.5 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | 440 |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Rubber |
| Handle Color: | Brown |
| Handle Finish: | Textured |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 7.5 oz |
| Package Type: | Box |
| Color: | Brown |
| Blade Type: | Full Tang |
Features of StatGear Surviv-All Outdoor Camping Knife w/ Firestarter & Sharpening Stone
- Rubber handle with steel pommel on bottom
- Fire starter rod; Cord cutter in sheath & paracord knife handle strap
- Knife sharpener in rear of sheath
- Knife weight in sheath: 13 ounce
Package Contents:
- StatGear Surviv-All Outdoor Camping Knife w/ Firestarter & Sharpening Stone