Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Lock Type:
- Biometric
- Finish:
- Matte
- Size:
- Small
- Height:
- 5.75 in
- Width:
- 10 in
- Depth/Thickness:
- 12.25 in
Code: 78-GF-QAS1845E-QAS-1845-E
MPN: QAS-1845-E
UPC: 085529184509
Product Info for Stack-On Biometric Gun Safe Electronic Keypad Steel
The Stack-On Biometric Gun Safe Electronic Keypad Steel is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 16% Off!![]()
Purchase your new Stack-On Biometric Gun Safe Electronic Keypad Steel from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This Stack-On Quick Access Safe with electronic lock has an easy to program electronic lock with three large backlit push buttons that accept a personalized 3-8 digit security code. With room for a standard sized pistol, the foam lined bottom protects your valuables from scratches. A low battery warning system, backup key, and all mounting hardware is included.
Specifications for Stack-On Biometric Gun Safe Electronic Keypad Steel:
| Manufacturer: | Stack-On |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Steel |
| Lock Type: | Biometric |
| Finish: | Matte |
| Fire Resistant: | No |
| Size: | Small |
| Height: | 5.75 in |
| Width: | 10 in |
| Depth/Thickness: | 12.25 in |
| External Dimensions: | 10 x 12.25 x 5.75 in |
| Internal Height: | 3.5 in |
| Internal Width: | 9.75 in |
| Internal Depth/Thickness: | 11.25 in |
| Internal Dimensions: | 9.75 x 11.25 x 3.5 in |
| Weight: | 16 lb |
Features of Stack-On Biometric Gun Safe Electronic Keypad Steel
- Safe door opens instantly when correct combination is entered
- Electronic lock stores a 3-8 digit combination backup key included
- Safe door opens automatically when correct combination is entered
- Backlit electronic lock stores a 3-8 digit combination backup key included
- Interior LED Light
- Security Alarm
- Keypad can be silenced
- Has a low battery warning system system
Package Contents:
- Stack-On Biometric Gun Safe Electronic Keypad