Tap Tap to Zoom
- Color:
- Slate
- Gun Capacity:
- 40 Long Guns
- Height:
- 60 in
- Width:
- 40 in
- Depth/Thickness:
- 22 in
Code: WQ-GF-SECWINB31-SL-E-SECWINB31-SL-E
MPN: SECWINB31-SL-E
UPC: 789830758656
Product Info for Winchester Bandit 31 Gun Safe
The Winchester Bandit 31 Gun Safe is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 17% Off!![]()
Purchase your new Winchester Bandit 31 Gun Safe from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Our Bandit 31 gun safe provides great capacity and protection for a great price. Store up to 40 long guns in this 45-minute fire rated model built with rugged 14-gauge steel. Store long guns vertically with included GunStiXX, our popular new system that allows you to increase your safe's gun storage capacity compared to similar size gun safes.
Palusol Heat expanding door seal expands to over 6x its size when subjected to heat, creating a barrier against heat and smoke. Features new space-saving GunStiXX storage, allowing you to store guns securely in a vertical position to maximize available space in your safe. GunStiXX work universally with rifles and shotguns down to .20 caliber and are made of sturdy, damage-free plastic material. (NOTE: GunStiXX shown in images are prototypes. Color and material will vary in actual product.) 16 GunStiXX included
Includes adjustable shelving system with easy-access U-shaped barrel racks with auxiliary shelves for interior customization to fit your storage needs. Door Panel Organizer provides quick access to handguns and safe pocket storage of accessories, documents and more
Specifications for Winchester Bandit 31 Gun Safe:
| Manufacturer: | Winchester |
| Color: | Slate |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Capacity: | 40 Long Guns |
| Fire Resistant: | 45 Minutes at 1400 Degrees F |
| Height: | 60 in |
| Width: | 40 in |
| Depth/Thickness: | 22 in |
| Internal Height: | 57.5 in |
| Internal Width: | 38 in |
| Internal Depth/Thickness: | 14 in |
| Weight: | 522 lb |
Features of Winchester Bandit 31 Gun Safe, Holds 40 Long Guns :
- Durable powdercoated slate finish
- 3-spoke chrome vault handle
- Small power cord exit hole at back of safe
- Lifetime Limited Warranty
- Proven 45 Minute fire rating at 1400º F
- UL rated fireboard protection in the ceiling, walls and door
- xternal solid steel strap hinges allow full fire protection and remove vulnerability of internal hinges, which require holes and weak points in fireboard protection
- Composite steel door with added layer of UL rated fireboard protection
- Lifetime Free Replacement Guarantee in the event of a fire
Package Contents:
- Winchester Bandit 31 Gun Safe