Tap Tap to Zoom
Product Info for Spartan Armor Systems Cut Trauma Pad Set Of Two, 10x12
The Spartan Armor Systems Cut Trauma Pad Set Of Two, 10x12 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 17% Off!![]()
Purchase your new Spartan Armor Systems Cut Trauma Pad Set Of Two, 10x12 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
SPARTAN ARMOR SYSTEMS NON-BALLISTIC TRAUMA PADS UTILIZE EXTREMELY LIGHT MICRO-CELLULAR URETHANE FOAM PADDING THAT DECREASES BACK FACE DEFORMATION AND DISSIPATES IMPACT ENERGY, REDUCING TRANSMITTED FORCE
Specifications for Spartan Armor Systems Cut Trauma Pad Set Of Two, 10x12:
| Manufacturer: | Spartan Armor Systems |
| Color: | Black |
| Quantity: | 2 |
| Length: | 10 in |
| Height: | 12 in |
| Fabric/Material: | Nylon Ripstop |
| Weight: | 5.7 oz |
| Condition: | New |
| Thickness: | 0.25 in |
| Plate Dimension: | 10x12 |
Features Of Spartan Armor Systems Cut Trauma Pad Set Of Two, 10X12
- Shooters Cut Trauma Pad Set Of Two 10X12
Package Contents:
- Spartan Armor Systems Cut Trauma Pad Set Of Two, 10x12