Tap Tap to Zoom
- Size:
- Large
- Color:
- Black
- Height:
- 17.5 in
- Fabric/Material:
- 6061 Aluminum, PVC
Code: Y62-CSA-SL18-SSYUK-SHELTER-27-BLK
MPN: SSYUK-SHELTER-27-BLK
UPC: 850032307055
Product Info for Solo Stove Yukon Shelter
The Solo Stove Yukon Shelter is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Solo Stove Yukon Shelter from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The essential accessory designed to protect. Shelter isnt just for looks its weather resilient, keeping elements where they belong: outside your Yukon.
Specifications for Solo Stove Yukon Shelter:
| Manufacturer: | Solo Stove |
| Size: | Large |
| Color: | Black |
| Height: | 17.5 in |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum, PVC |
| Weight: | 2.4 lb |
| Application: | Camping |
| Diameter: | 28 in |
Features of Solo Stove Yukon Shelter
- The weather resistant PVC-coated polyester cover protects your Bonfire from water, dust, and snow so your good moments can hold on for a brighter day.
- All-season debris slicks right off the domed top, reinforced by 6061 aluminum stays.
- Outdoor-rated premium acrylic cover has industry-standard UV tolerance for fade-resistance and a polished look to complete your outdoor spaces.
Package Contents:
- Solo Stove Yukon Shelter
- Aluminum Stays