Tap Tap to Zoom
- Color:
- Stainless Steel
Code: Y62-C51-CGBDH-SSBON-DEFLECTOR
MPN: SSBON-DEFLECTOR
UPC: 850032307512
Product Info for Solo Stove Bonfire Heat Deflector
The Solo Stove Bonfire Heat Deflector is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Solo Stove Bonfire Heat Deflector from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Bonfires signature heat redirected for more fireside warmth. Heat Deflector magnifies Bonfires heat radius to make room for extra company or outdoor comfort in every season.
Specifications for Solo Stove Bonfire Heat Deflector:
| Manufacturer: | Solo Stove |
| Color: | Stainless Steel |
| Diameter: | 25 in |
| Weight: | 7 lb |
| Fabric/Material: | 304 Stainless Steel |
| Application: | Camping |
| Height: | 7 in |
| Size: | Medium |
Features of Solo Stove Bonfire Heat Deflector
- Effective: As hot air rises and scatters, Heat Deflector captures and redirects the warmth to where you need it most. The precision-angle center cone and deflection disc are designed to tame the aimless heat so you can easily find fireside comfort.
- Long-Lasting: Constructed from 304 stainless steel, Heat Deflector is built to last a lifetime of good moments alongside Bonfire.
- Adaptive: Compatible with most Bonfire accessories, Heat Deflector adapts to your fire pit experience. Place the deflection disc over Bonfire with Hub, or directly on the flame ring with detachable legs. Detachable legs latch and lock into place without extra tools or accessories so warming up is still as simple as lighting the fire.
- Cohesive: Stow in Station, handle with Gloves, or refuel with fire pit Tools. Heat Deflectors collapsible and accessible design compliments your favorite Solo Stove accessories.
Package Contents:
- Solo Stove Bonfire Heat Deflector
- Bonfire Heat Deflector
- 3 Detachable Legs