Tap Tap to Zoom
The SOG Specialty Knives & Tools Stout FLK Folding Knives is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to $5.20 Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools Stout FLK Folding Knives from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
A compact daily carry folding knife with a 2.62-inch blade made from dependable CRYO D2 steel, Stout FLK is a framelock pocket knife that opens with a kick. Featuring a rugged G10 and stainless steel handle, Stout FLK is a collaborative design effort between knife designer Mikkel Willumsen and SOG founder Spencer Frazer.
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 2.62 in |
| Closed Length: | 3.77 in |
| Blade Material: | D2 Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.39 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Thickness: | 0.15 in |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 4.09 oz |
| Opening Method: | Kick, Thumb Hole |
| Hand: | Ambidextrous |