Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.36 in
- Serrated:
- Non-Serrated
- Overall Length:
- 8.01 in
- Handle Finish:
- G10
- Blade Finish:
- Black Titanium Nitride
- Blade Shape:
- Tanto
- Color:
- Black
Code: X0-KN2-SOGTYUH
MPN: SOG-12-57-01-57
UPC: 729857010092
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Vision Xr - Black - Straight Edge
The SOG Specialty Knives & Tools Vision Xr - Black - Straight Edge is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 17% Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools Vision Xr - Black - Straight Edge from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed In Collaboration With Uniformed Professionals, Sog Vision Xr Is The Ultimate Defense Tool For Users In The Field. As Instinctive As It Is Distinctive, Vision Xr Integrates A Cryo S35vn Stainless Steel Tanto Blade, Ultra-grip G10 Handle And Innovative Xr LockĀ® That Provides Smooth Ambidextrous Single-handed Opening In Three Different Ways With Strong Built-in Blade Lock, Delivering Fixed-blade-like Feel And Confidence. Sog Vision Xr Is At The Peak Of Performance And Capability.
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Vision Xr - Black - Straight Edge:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3.36 in |
| Closed Length: | 4.65 in |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Overall Length: | 8.01 in |
| Handle Finish: | G10 |
| Blade Finish: | Black Titanium Nitride |
| Blade Shape: | Tanto |
| Lock Type: | XR |
| Weight: | 4.4 oz |
| Color: | Black |
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Vision Xr - Black - Straight Edge