Tap Tap to Zoom
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Trident FX Fixed Blade Knives
The SOG Specialty Knives & Tools Trident FX Fixed Blade Knives is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts Up to 17% Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools Trident FX Fixed Blade Knives from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Built in the tradition of SOG's hard-use fixed blade knives for professional users, Trident FX pushes the boundaries on capability, but not on weight. At just over 4 ounces, Trident FX is a measured mix of strength and agility that allows you to move fast when it matters most. It comes with a modernized sheath that allows you to carry it how and where you need it.
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Trident FX Fixed Blade Knives:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 4.2 in |
| Overall Length: | 9.4 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | GRN |
| Blade Finish: | TiNi |
| Sheath Material: | Nylon |
| Weight: | 4.5 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Trident FX Fixed Blade Knives
- With a rugged GRN handle and a 4.2-inch full-tang CRYO 4116 steel blade, this robust and responsive knife comes with SOG's specially designed Universal Mounting System compatible sheath that mission customizable set-up, confident carry, and fast draw.
- Ambidextrous and provides multiple mounting options and features a toolless tension adjustment system allowing for the perfect draw.
- A mid-carbon German stainless steel also known as 4116. Similar to 420HC with good corrosion resistance, toughness, sharpness, and edge retention.
- The GRN grip features an omnidirectional texture that provides plenty of purchase with or without gloves and in virtually all climate conditions.
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Trident FX Fixed Blade Knives