Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.95 in
- Blade Material:
- CPM S35VN
- Blade Shape:
- Clip Point
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black
- Color:
- Silver
Code: X0-KN-SOG05-SOG-TM1025-BX
MPN: SOG-TM1025-BX
UPC: 729857010252
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Terminus XR Folding Knife
The SOG Specialty Knives & Tools Terminus XR Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 16% Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools Terminus XR Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Setting a new bar for EDC, the Terminus XR folding knife has an evolved ergonomic shape with SOGs new smooth XR locking mechanism. No matter how you carry it, the XR is easy to open with 3 different mechanisms. Sporting a SOG-sharp CPM S35VN blade, the knife retains a light weight with its G10 and carbon fiber handle. Sleek and balanced, the Terminus XR pocket knife is your perfect EDC. SOG are in the process of updating the clip on this item. There is a chance you will recieve a knife with a clip different than pictured.
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Terminus XR Folding Knife:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 2.95 in |
| Blade Material: | CPM S35VN |
| Overall Length: | 7.21 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | XR |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 3.2 oz |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Silver |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Terminus XR Folding Knife
- Reliable and powerful, able to withstand up to 1,500 pounds of force, provides the ultimate built-in blade locking security when open and ensures it only opens when intended.
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Terminus XR Folding Knife