Tap Tap to Zoom
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ LTE Folding Knives
The SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ LTE Folding Knives is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 24% Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ LTE Folding Knives from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifically designed to be legal around the globe, Terminus SJ LTE is a thin, lightweight knife for daily carry. SOG's slip joint design offers effortless open and close, its high-quality S35VN blade is just under three inches in length and the carbon fiber reinforced G10 handle allows it to come in at just over two ounces. It's the international traveler in SOG's Terminus family.
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ LTE Folding Knives:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 2.9 in |
| Closed Length: | 4.2 in |
| Blade Material: | S35VN |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.1 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | G10 |
| Handle Finish: | Carbon Fiber |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 2.3 oz |
| Opening Method: | Nail Nick |
| Hand: | Ambidextrous |
| Hardness: | HRC 58-60 |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ LTE Folding Knives
- Terminus SJ LTE is one of those knives that slips easily into your pocket. With an S35VN steel blade and a carbon-reinforced G10 handle, it's lightweight, fully ambidextrous, and legal to carry almost anywhere.
- Steel it features vanadium and niobium carbides that provide high degrees of toughness and wear resistance.
- Foolproof, lock-free and easy open and close mechanism with a touch of SOG innovation, such as the finger-guard that minimizes accidental closure of the blade on fingers.
- Reinforcing the G10 handles with carbon fiber makes it light and the LTE design makes for the thinnest Terminus, two critical features in a daily carry knife.
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ LTE Folding Knives