Tap Tap to Zoom
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ Folding Knives
The SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ Folding Knives is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts Up to 22% Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ Folding Knives from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifically designed to be legal around the globe, Terminus SJ is designed for daily carry. SOG's slip joint design offers effortless open and close, has a blade length just under 3 inches and the G10 handle makes it rugged and easy to hold. It's the international traveler in SOG's Terminus family.
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ Folding Knives:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 2.9 in |
| Closed Length: | 4.2 in |
| Blade Material: | D2 Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.1 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 2.8 oz |
| Opening Method: | Nail Nick |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ Folding Knives
- Terminus SJ G10 is one of those knives that slips easily into your pocket. With CYRO D2 steel and a G10 handle, it's fully ambidextrous and legal to carry almost anywhere.
- Versatile high-carbon tool steel cryogenically heat-treated to SOG's unique performance specifications. D2 provides the ideal combination of edge retention and durability for long-term use with ease of maintenance.
- Designed with a reversible clip that can be mounted for left or right-hand carry.
- The Terminus SJ is equipped with a slip joint mechanism that holds the blade open with a spring and is closed manually once the spring force is overcome. Elegant.
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ Folding Knives