Tap Tap to Zoom
The SOG Specialty Knives & Tools Adventurer LB Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to $2.69 Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools Adventurer LB Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Chances are your father or grandfather carried a folding knife with a lock back design. This classic and simple mechanism is known for being lightweight, reliable, and durable. It's also safe to use with a solid lock up that prevents accidental closures and unexpected openings while in your pocket. The updated design features a Ti-Ni coated CRYO hardened 5CR15MOV blade that has the corrosion and stain resistant properties of stainless steel along with moderate toughness for good edge retention and ease of sharpening. The glass reinforced nylon handle is textured for a secure grip while being lightweight and strong. The versatile deep carry pocket clip is an ambidextrous design.
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Finish: | Nylon Fiber |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Lock Type: | Lock Back |
| Weight: | 2.1 oz |
| Handle Length: | GRN |
| Quantity: | 1 |