Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.9 in
- Blade Material:
- CPM S35VN Stainless Steel
- Serrated:
- Partially Serrated
- Blade Shape:
- Clip Point
- Handle Material:
- Nylon
- Handle Finish:
- Titanium Nitride
- Blade Finish:
- Black Cerakote
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Color:
- Black
Code: X0-KN-SLX-SOG-12-21-05-57
MPN: SOG-12-21-05-57
UPC: 729857013666
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Seal XR Folding Knife
The SOG Specialty Knives & Tools Seal XR Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 14% Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools Seal XR Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed and optimized in consultation with professional users, SEAL XR provides the feel and functionality of a fixed SEAL knife on a large folder frame. Built with a GRN handle and S35VN steel, its an extremely durable knife with high corrosion resistance and edge retention. With the XR lock, its fully ambidextrous and quick and smooth to open.
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Seal XR Folding Knife:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3.9 in |
| Closed Length: | 5.3 in |
| Blade Material: | CPM S35VN Stainless Steel |
| Serrated: | Partially Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 9.2 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | Nylon |
| Handle Finish: | Titanium Nitride |
| Blade Finish: | Black Cerakote |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | XR |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 5.3 oz |
| Opening Method: | Thumb Stub |
| Package Type: | Box |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Country of Origin: | USA |
Features of SOG Specialty Knives & Tools SEAL XR Folding Knife
- Smooth and rapid one-handed opening with either hand, with three methods of opening: thumb hole, XR lock and kick.
- Reliable and powerful, able to withstand up to 1,500 pounds of force, provides the ultimate built-in blade locking security when open and ensures it only opens when intended.
- CPM-S35VN is a steel that offers improved toughness, better edge retention, higher resistance to wear and edge chipping while maintaining ease of sharpening.
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools SEAL XR Folding Knife