Tap Tap to Zoom
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools PowerAccess Multi-Tools
The SOG Specialty Knives & Tools PowerAccess Multi-Tools is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 17% Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools PowerAccess Multi-Tools from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Pocketable, streamlined, and comfortable: the PowerAccess is the ultimate EDC multi-tool. Equipped with our patented gear-driven Compound Leverage mechanism, the PowerAccess doubles the torque at plier jaws maintaining grip and reducing chances of slipping off nuts and bolts. The outward-opening components are easily accessible with the multi-tool closed and will lock securely open. When closed, the PowerAccess has a centered, magnetic hex bit driver that can utilized any widely available 1/4in hex bit.
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools PowerAccess Multi-Tools:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 2.4 in |
| Width: | 1.3 in |
| Length: | 5.9 in |
| Condition: | New |
| Knife Application: | Multi-Tool |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Overall Length: | 6 in |
Features of SOG Specialty Knives & Tools PowerAccess Multi-Tools:
- Tools Included - 1/4 in Driver, Awl, Blade (Fully Serrated), Bottle Opener, Can Opener, File (3-Sided), Flat Screwdriver (Medium), Flat Screwdriver (Small), Gripper, Hex Bit Driver (1/4"), Jewelry Driver, Phillips Screwdriver, Pliers, Protractor, Ruler, Wire Cutter (Hard), Wire Cutter (Soft)
- Compound Leverage
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools PowerAccess Multi-Tools