Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.77 in
- Overall Length:
- 9.93 in
- Blade Shape:
- Dagger
- Blade Material:
- CPM S35VN
- Serrated:
- Straight Edge
- Included Accessories:
- Sheath
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Titanium Nitride
- Handle Color:
- Flat Dark Earth
- Sheath Material:
- Glass Reinforced Nylon
- Package Type:
- Box
Code: X0-KN1-SOG-17-61-02-57
MPN: 17-61-02-57
UPC: 729857011518
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx - Fde
The SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx - Fde is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 34% Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx - Fde from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx - Fde:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 4.77 in |
| Overall Length: | 9.93 in |
| Blade Shape: | Dagger |
| Blade Material: | CPM S35VN |
| Serrated: | Straight Edge |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Titanium Nitride |
| Handle Color: | Flat Dark Earth |
| Blade Thickness: | 0.13 in |
| Sheath Material: | Glass Reinforced Nylon |
| Weight: | 6.5 oz |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Closed Length: | 4.77 in |
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx - Fde