Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.375 in
- Overall Length:
- 7.5 in
- Blade Shape:
- Dagger
- Blade Material:
- CPM S35VN
- Serrated:
- Plain
- Included Accessories:
- Sheath
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Black
- Handle Color:
- Blackout
- Condition:
- New
- Sheath Material:
- Polymer
- Color:
- Black
Code: X0-KN1-SOG-17-61-03-57-EE
MPN: 17-61-03-57
UPC: 729857011525
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx Covert - Blackout
The SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx Covert - Blackout is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 30% Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx Covert - Blackout from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx Covert - Blackout:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3.375 in |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Blade Shape: | Dagger |
| Blade Material: | CPM S35VN |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Black |
| Handle Color: | Blackout |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Length: | 4.125 in |
| Blade Thickness: | 0.17 in |
| Condition: | New |
| Sheath Material: | Polymer |
| Weight: | 3.44 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Pentagon Fx Covert - Blackout