Tap Tap to Zoom
The SOG Specialty Knives & Tools One-Zero XR Folding Knive is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 14% Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools One-Zero XR Folding Knive from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
A sublime and powerful daily carry, One-Zero XR occupies a leadership role in SOGs selection of folding knives. With its super strong XR Lock providing smooth and reliable blade lock-up,
its much more than a handsome face. It features two-tone contrasting polished CRYO CPM S35VN steel, fluid, yet confident lines, and a sculpted aircraft-grade aluminum handle. Made for those who demand quality and precision, its a knife precisely designed to exceed expectations.
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3.1 in |
| Closed Length: | 4.7 in |
| Blade Material: | CPM S35VN Stainless Steel |
| Serrated: | Straight Edge |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.8 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | Aluminum |
| Handle Finish: | Titanium Nitride |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | XR Lock |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 3.9 oz |
| Package Type: | Box |
| Opening Method: | Thumb Stub |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Fine |