Tap Tap to Zoom
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Kiku XR LTE Folding Knife
The SOG Specialty Knives & Tools Kiku XR LTE Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 44% Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools Kiku XR LTE Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
At just 4.1 ounces, Kiku XR LTE is a lightweight folder designed for all the challenges of the outdoors. Fully ambidextrous, with reversible pocket clip, it is equipped with SOG's strong XR locking mechanism and premium XHP steel. Nearly 25% lighter, the muscular Kiku XR LTE delivers a statement of strength and nimbleness. With carbon fiber liners and spacers that minimize weight, Kiku easily fits in for any outdoor excursion. This large-format folder is built around SOG's ultra-strong XR locking mechanism, while the CTS XHP steel blade offers a high degree of corrosion resistance and excellent edge retention. A lightweight and rugged solution for issues that require a quick-opening, super sharp knife. A perfect everyday carry option, it also serves as an outstanding outdoor knife.
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Kiku XR LTE Folding Knife:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3.03 in |
| Closed Length: | 4.29 in |
| Blade Material: | CTS-XHP Stainless Steel |
| Knife Application: | Pocket Knife |
| Overall Length: | 7.3 in |
| Blade Shape: | Modified Tanto |
| Blade Finish: | TiNi |
| Lock Type: | XR Lock |
| Condition: | New |
| Weight: | 4.1 oz |
| Opening Method: | Kick, Thumb Hole |
| Package Type: | Presentation Box |
| Hand: | Ambidextrous |
| Color: | Black |
| Attachment Type: | Clip |
| Blade Type: | Folding Blade |
Features of Kiku XR LTE Folding Knife:
- LIGHT EDITION (LTE): Utilizing high-strength carbon fiber components, LTE knives provide the best of both worlds - the benefit of a mid-sized knife and a lightweight tool you can trust.
- MADE FOR THE OUTDOOR CHALLENGES: When every piece of gear needs to be carefully considered for the outdoors, Kiku XR LTE frees up precious weight while being no less capable.
- CRYO CTS XHP: Offers a high degree of corrosion resistance as well as excellent edge retention.
- XR LOCK: Reliable and powerful, able to withstand up to 1,500 pounds of force, provides the ultimate built-in blade locking security when open and ensures it only opens when intended.
- CARBON FIBER LINERS: The LTE series swaps metallic liners for carbon fiber. Just as durable, but far lighter and easier to manipulate and carry.
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Kiku XR LTE Folding Knife