Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.4 in
- Blade Material:
- 8Cr13MoV
- Serrated:
- Straight Edge
- Handle Material:
- Stainless Steel
- Handle Finish:
- Stonewash
- Blade Finish:
- Stone Washed
- Handle Color:
- Black, Grey
- Additional Features:
- Hardness 58-60
- Color:
- Grey/Black
Code: X0-KN-FLSH-SOG-14-18-01-57
MPN: SOG-14-18-01-57
UPC: 729857009089
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Flash FL Folding Knife
The SOG Specialty Knives & Tools Flash FL Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts $3.00 Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools Flash FL Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Sometimes a simple, honest knife with a SOG Sharp blade is just the trick. The Flash FL brings just that: a no-nonsense, all-metal construction, frame-lock folder, featuring thumb stud deployment, built on a proven SOG platform. Flash FL is the perfect entry-level knife built to last featuring a slim form-factor, textured handle, and a reversible, deep-carry pocket clip.
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Flash FL Folding Knife:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3.4 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Serrated: | Straight Edge |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.9 in |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Handle Finish: | Stonewash |
| Blade Finish: | Stone Washed |
| Handle Color: | Grey, Black |
| Additional Features: | Hardness 58-60 |
| Weight: | 0.33 lb |
| Color: | Grey/Black |
| Thickness: | 0.11 in |
| Blade Type: | Straight Edge |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Flash FL Folding Knife:
- An entry level Daily carry frame-lock folder
- Smooth and rapid one-handed opening with either hand, with three methods of opening: thumb hole, XR lock and kick.
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Flash FL Folding Knife