Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.45 in
- Serrated:
- Non-Serrated
- Overall Length:
- 8.29 in
- Blade Finish:
- Titanium Nitride
- Blade Shape:
- Straight Back
- Color:
- Blackout
- Blade Type:
- Straight Back
Code: X0-KN2-SOG-11-18-01-41
MPN: SOG-11-18-01-41
UPC: 729857010917
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Flash At - Blackout
The SOG Specialty Knives & Tools Flash At - Blackout is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 32% Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools Flash At - Blackout from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed For Everyday Users, Flash At Features Rapid Assisted Opening With Sog's Innovative Ambidextrous At-xr Lock And Streamlined Ergonomic Handle Design For Enhanced Grip And Comfort. Flash At Is Compact And Easy To Carry, With A Highly Functional 3.5 Cryogenically Heat-treated D2 Stainless Steel Blade. Its Powerful Xr Locking Mechanism Also Features Reliable Built-in Blade Locking Safety And Spine-mounted Safety System. The Next Evolution Of The Popular Flash.
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Flash At - Blackout:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3.45 in |
| Closed Length: | 4.67 in |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Overall Length: | 8.29 in |
| Blade Finish: | Titanium Nitride |
| Blade Shape: | Straight Back |
| Lock Type: | AT-XR |
| Weight: | 4.49 oz |
| Color: | Blackout |
| Blade Type: | Straight Back |
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Flash At - Blackout