Tap Tap to Zoom
Code: X0-KN-BULWARK-SOG-14-24-01-57
MPN: SOG-14-24-01-57
UPC: 813628069607
The SOG Specialty Knives & Tools Bulwark FL 3.5in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 17% Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools Bulwark FL 3.5in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Bulwark is designed in collaboration with knife designer Mikkel Willumsen and embodies the reliability that comes with cutting-edge craftsmanship. Weighing a mere 6.25 ounces and measuring 8.3 inches overall with a 3.5-inch blade, it's ideal for outdoor adventures and everyday carry as well. Constructed of 3.6mm-thick, high-performance D2 steel, the blade effortlessly tackles a variety of tasks, from slicing to piercing. Plus, its sleek, black PVD coating enhances the blade's corrosion resistance, while adding a touch of sophistication as well. Forged in drop-point style, the does-it-all blade attaches to a sure-grip Micarta handle to deliver a secure hold in any weather.
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | D2 Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 8.38 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Micarta |
| Handle Finish: | Blue/Black |
| Blade Finish: | Black PVD |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Blue/Black |
| Weight: | 6.25 oz |