Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Blade Material:
- 5Cr15MoV
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- GRN
- Blade Finish:
- Black Titanium Nitride
- Handle Color:
- Red
Code: X0-KN-ADVENTURER-SOG-13-11-08-43
MPN: SOG-13-11-08-43
UPC: 888151082621
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Adventurer LB 3in Folding Knife
The SOG Specialty Knives & Tools Adventurer LB 3in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools Adventurer LB 3in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Chances are your father or grandfather carried a folding knife with a lock back design. This classic and simple mechanism is known for being lightweight, reliable, and durable. Its also safe to use with a solid lock up that prevents accidental closures and unexpected openings while in your pocket. Our updated design features a Ti-Ni coated CRYO hardened 5CR15MOV blade that has the corrosion and stain resistant properties of stainless steel along with moderate toughness for good edge retention and ease of sharpening. The glass reinforced nylon handle is textured for a secure grip while being lightweight and strong. The versatile deep carry pocket clip is an ambidextrous design.
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Adventurer LB 3in Folding Knife:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3 in |
| Blade Material: | 5Cr15MoV |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Pocket Knife |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | GRN |
| Blade Finish: | Black Titanium Nitride |
| Lock Type: | Lock Back |
| Handle Color: | Red |
| Weight: | 2.1 oz |
| Opening Method: | Manual |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Adventurer, Folding Knife, 3:
- Cryo 5Cr15Mov Steel Construction
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Adventurer LB 3in Folding Knife