Tap Tap to Zoom
- Included Accessories:
- Nylon Sheath
- Blade Length:
- 2.75 in
- Blade Material:
- Steel
- Handle Finish:
- Satin
- Additional Features:
- Hardness 51-53
- Color:
- Silver/Satin
- Sheath Material:
- Nylon
- Width:
- 2.3 in
- Length:
- 7 in
Code: X0-M3-VC54A-SOG-S62N-CP
MPN: SOG-S62N-CP
UPC: 729857993968
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools PowerLock Multi-Tool w/ V-Cutter
The SOG Specialty Knives & Tools PowerLock Multi-Tool w/ V-Cutter is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 16% Off!![]()
Purchase your new SOG Specialty Knives & Tools PowerLock Multi-Tool w/ V-Cutter from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The PowerLocks success over the years has been documented by countless testimonials where the PowerLock starts when other tools stop. It is our workhorse and the center for our entire Multi-tool line. Flip opening, locking components, gear covers, auxiliary handle covers, and hex construction are all standard.
As one of the original multi-tool manufacturers, we have learned quite a bit over the years. Like how to make the toughest tools with patented gear driven Compound Leverage mechanisms. You have let us know, that quick access is a must. Just flip our tools out with one hand and see for yourself how well we listened. Versatility in the field is a necessity and hex bolt construction provides access. There is also a myriad of features that you might not readily see, like our saws cut faster and our files shave better. And while you are at it check out one of the best scissors in the business. Does all this make sense? You bet, which is why leading military forces choose SOG!
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools PowerLock Multi-Tool w/ V-Cutter:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Included Accessories: | Nylon Sheath |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Blade Material: | Steel |
| Handle Finish: | Satin |
| Weight: | 0.6 lb |
| Additional Features: | Hardness 51-53 |
| Color: | Silver/Satin |
| Sheath Material: | Nylon |
| Width: | 2.3 in |
| Length: | 7 in |
| Overall Length: | 7 in |
| Thickness: | 0.08 in |
| Design: | Partially Serrated |
| Closed Length: | 4.625 in |
| Blade Finish: | Satin Polished |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Serrated: | Partial |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Handle Color: | Silver |
| Handle Material: | Nylon |
Features of SOG Specialty Knives & Tools PowerLock Multi-Tool w/ V-Cutter:
- 22-tool multi-tool by SOG
- Tools equipped with independent Lockbar
- All tools removable and replaceable via hex nut construction
- Can flip open with one hand
- Utilizes SOG's Compound Leverage technology for improved tool performance
- Catalog of twenty two tools to choose from:
- Pliers/Grippers
- Hard wire cutter
- Blasting cap crimper
- Foldable 1/4" socket drive
- V-Cutter
- Partially serrated knife
- Phillips head screwdriver
- Small, medium, and large flat head screwdrivers
- Three-sided file
- Bottle and can opener
- Double tooth saw
- Lanyard ring
- Awl
- Ruler
- Stainless steel construction with ventilated handles
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools PowerLock Multi-Tool w/ V-Cutter
- Nylon Sheath