Tap Tap to Zoom
- Color:
- Olive
- Bag Size:
- Regular
- Temperature Rating:
- Not Rated
- Zipper Type:
- No Zipper
- Packed Size:
- 7x4 in
- Condition:
- New
Code: SPK-SI-TELLSI-92080
MPN: 92080
UPC: 8211653720104
Product Info for SnugPak Thermalon Liner Sleeping Bag
The SnugPak Thermalon Liner Sleeping Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 14% Off!![]()
Purchase your new SnugPak Thermalon Liner Sleeping Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The SnugPak Thermalon Liner will keep you snug while you're out camping. This sleeping bag liner by SnugPak is body-hugging, yet stretchy knitted and will significantly boost the thermal properties of your sleeping bag. The Snug Pack Thermal Sleeping Bag Liner features a strong wicking action that ensures while its soft wool-like tough gives you an instant sense of warmth. You don't need to worry about cold temperatures at night when you have the Snug Pak Thermalon Sleeping Bag Liner.
Specifications for SnugPak Thermalon Liner Sleeping Bag:
| Manufacturer: | SnugPak |
| Color: | Olive |
| Bag Size: | Regular |
| Temperature Rating: | Not Rated |
| Zipper Type: | No Zipper |
| Gender: | Unisex |
| Shoulder Girth: | 28 in |
| Foot Girth: | 28 in |
| Packed Size: | 7x4 in |
| Weight: | 16 oz |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Application: | Car/Base Camping |
| Fabric/Material: | Thermalon 100% Polyester |
| Length: | 85 in |
| Sleeping Bag Size | Regular |
|---|---|
| Length | 85 in |
| Weight | 16 oz |
| Shoulder Girth | 28 in |
| Foot Girth | 28 in |
Features of SnugPak Thermalon Liner Sleeping Bag:
- A body hugging yet stretchy knitted liner
- Strong wicking action
- Easy to wash and care for
- Lightweight and compact
- Offers so much extra warmth
Package Contents:
- SnugPak Thermalon Liner Sleeping Bag