Tap Tap to Zoom
Product Info for SnugPak Softie Elite 3 Sleeping Bag
The SnugPak Softie Elite 3 Sleeping Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 18% Off!![]()
Purchase your new SnugPak Softie Elite 3 Sleeping Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The SnugPak Softie Elite 3 Sleeping Bag - Black has been created to be the ideal sleeping bag for any camper. This Sleeping Bag from SnugPak provides you with the warmth and pack size you need to keep traveling fast and light whilst keeping a careful eye on the weight. Equipped with a unique and easy to deploy EPS Expanda Panel System and its own sturdy compression stuff sack, the SnugPak Elite Three Softie Sleeping Bag is the bag you'll need to thrive in any environment.
Specifications for SnugPak Softie Elite 3 Sleeping Bag:
| Manufacturer: | SnugPak |
| Bag Size: | Regular |
| Temperature Rating: | 23 |
| Zipper Type: | Left |
| Lining Material: | Nylon |
| Insulation: | Polyester |
| Gender: | Unisex |
| Packed Size: | 10x9 in |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Application: | Car/Base Camping |
| Fabric/Material: | 100% Nylon - Inner, 100% Polyester - Insulation, 100% Nylon - Outer |
| Length: | 220 cm |
| Width: | 80 cm |
Features of SnugPak Softie Elite 3 Sleeping Bag
- Built-in deployable side baffle, to allow for more room
- Adjustable length via foot shorting clips
- The internally reinforced foot allows you to keep your boots on
- Elasticated Drawcord-adjustable hood
- Internal valuables pocket with velcro fastener
- Two-way YKK side zips with insulated baffle behind
- Anti-snag zipper webbing tape
- Internal drawcord foot loops to attach a sleeping bag liner
- Supplied with a compression stuff sack for easy carrying
- Hanging tabs on the foot to allow easy airing and drying
Package Contents:
- SnugPak Softie Elite 3 Sleeping Bag